POPLASTOVANÍ DÍLŮ A STROJNÍCH SOUČÁSTÍ

Technologií poplastování získává součást nebo výrobek v místě aplikace povrchovou ochranu, která je velmi odolná vůči vnějším vlivům, proto je tato technologie používána zejména v automobilovém průmyslu, ale i v energetice, v potravinářství a dalších oborech. Poplastování se provádí PVC (plastisoly) a může být realizováno až do vrstev několika mm v různých barevných odstínech.

 

Poplastování máčením

Povlakování kovových součástí vlastními vyráběnými PVC pastami – plastisoly, v základních barevnostech černá, šedá a bílá. Ostatní odstíny na zakázku.

Poplastování se provádí ponořením nahřátého kovového dílu do vany s plastisolem a jeho vytvrzení v peci po stanovenou dobu a při konkrétní teplotě. Takto poplastované díly jsou určeny hlavně k průmyslovému použití, nejsou určeny ke styku s potravinami a pitnou vodou.

Tloušťka PVC vrstvy je dána zejména druhem a sílou kovu, obvykle může dosahovat 400 µm – 2 mm, tvrdost želatinátu měřená tvrdoměrem Shore je podle druhu použité pasty obvykle 50 – 70 ShA.

Na přání zákazníka je možno opatřit povrch kovového dílu adhezním nátěrem, který zabezpečí perfektní přilnutí PVC vrstvy plastisolu k dílu po želatinaci.

Doporučená teplota prostředí pro výrobky opatřené vrstvou želatinátu PVC je maximálně +80 °C.

Poplastování ve fluidním loži

Povlakování předehřátých, odmaštěných kovových dílů termoplastickým polyolefinickým práškem podle požadavku zákazníka, určeny pro použití v průmyslu, potravinářství, energetice, automotive. Takto povlakované výrobky jsou odolné vůči korozi, chemikáliím a solím, povětrnostním vlivům a UV záření. Tento typ povrchové úpravy může dosahovat tlouštěk povlaku 200 – 750 µm, podle druhu a tloušťky oceli.

Odolnost povětrnostní
Výrobky povlakované fluidním nanášením termoplastického prášku jsou odolné vůči korozi, chemikáliím, solím, znečištění z ovzduší a povětrnostním podmínkám. Termoplast má vynikající přilnavost ke kovu, elektro-izolační vlastnosti, otěruvzdornost, UV odolnost.

Adheze PVC vrstvy
Díky svému složení dosahuje povlak vynikající přilnavosti ke kovu.
Pevnost v tahu (ISO 527-1,-2)** 5 Mpa
Teplota tání (ISO 3146) 110 - 115 °C

Měrná hmotnost
Podle barevného odstínu 0,915 - 0,935 g.cm-3

Tvrdost povlaku
Shore D (ISO 868) 49

Tepelná stabilita
Výrobce termoplastu udává -40°C až +82°C

Odolnost proti UV záření
Max. 10 let. Termoplastické povlaky neobsahují těžké kovy ani těkavé látky (VOC free). Jsou vhodné pro styk s potravinami.

* údaje platné pro povlak 350 mikronů nanesený za standardních podmínek s tloušťkou 3 mm
** není hodnota char. přilnavost povlaku, ale hodnota, při které se odděluje vrstva naneseného povlaku

 

GLADIATOR - Mobilní poplastování

Další z ochranných povrchových úprav kovových konstrukcí proti korozi, přičemž povlak je nanášen stříkáním termoplastického prášku plamenem. Trvanlivý přilnavý povlak je možno nanášet na vnější konstrukce z měkké oceli, zinkované oceli a hliníku, dřeva, betonu apod. Aplikace je zvláště vhodná u velkých konstrukcí, které jsou buď pevné nebo jejich demontáž by byla příliš obtížná a které jsou vystaveny nepříznivým povětrnostním podmínkám, slané vodě, zněčištění z ovzduší a chemické korozi.

 

Fotogalerie

 

Kontakty

BSL Industrie a.s.
Tel. +420 572 633 172
Fax +420 572 632 040
bsl@bslindustrie.cz